O FIRMĚ AKTUÁLNĚ REFERENCE KONTAKT

Produkty


Vitráže
Rámování obrazů
Zasklívání
Akvária
Kalené sklo

Tvrzená (kalená) bezpečnostní skla

Tvrzené neboli kalené (ESG) sklo je sklo se zvýšenou mechanickou a termickou odolností. Ta se dosahuje zahřátím skla a následným prudkým ochlazením. Tento proces se nazývá kalení a jeho výsledkem je tvrzené sklo. Kalit se dají téměř všechny typy skel, před kalením se musí sklo finálně opracovat, další opracování po zakalení není možné.

Výroba

Tvrzené sklo (nebo také ESG) je tvrzené (bezpečnostní) sklo, které se vyrábí tepelnou úpravou kalením. Tento proces změní vnitřní napětí a sklo díky němu získá nové vlastnosti. Proces kalení spočívá v ohřátí skla na teplotu 620 °C a následném prudkém ochlazení vzduchovou sprchou. Tím se ochladí povrch skla, ale vnitřní část zůstává teplá. Tímto procesem se docílí tažného pnutí uvnitř a na povrchu vznikne tlakové napětí. Po tomto procesu kalení vzniká tvrzené sklo – uvnitř skla zůstane tažné pnutí, zatímco na povrchu vznikne tlakové napětí.

Vlastnosti tvrzeného skla

Nové rozložení napětí tvrzeného skla má vliv na podstatnou změnu vlastností skla. ESG tím získá odolnost proti úderům, zvýší se ohybová pevnost a tepelná odolnost.

Tvrzené sklo je několikanásobně pevnější než běžné sklo stejné tloušťky proti zatížení větrem a tepelné námaze neboť kalením sklo získává odolnost proti prasknutí vlivem tepelného šoku a je tepelně odolné do teplot 200 °C. Díky těmto vlastnostem se toto sklo klasifikuje jako bezpečnostní .

Mechanická odolnost bezpečnostního skla s tloušťkou 8 mm je taková, že vydrží pád 500 g ocelové koule z výše 2 m. V případě nadměrného zatížení, které lokálně naruší rovnováhu skla a překročí hranici pevnosti, dojde ke spontánnímu rozpadu. Kvůli termickému předepnutí se sklo rozsype na malé neostré úlomky, což dále zvyšuje ochranu osob v blízkosti bezpečnostního skla.

Použití

Tvrzené bezpečnostní sklo se používá všude tam, kde jsou kladeny zvýšené nároky na bezpečnost. Dále je doporučeno kalit většinu skel při použití ve fasádním zasklení.

  • celoskleněné dveře a stěny ,
  • sprchové kouty, výplně zábradlí atd.
  • nábytkové a interiérové sklo – stolové desky, pulty, bary, police, dvířka apod., kde je dle nové normy nutné používání ESG skel!
  • bezpečnostní sklo ve stavebnictví a průmyslu – použití do dveří a kabin jeřábů, řídících velínů, telefonních kabin, zastávek
  • protihlukové stěny pro silnice i železnice
  • sklo před krb a krbová kamna
  • squashové hřiště, ochrana diváků ve sportovních halách apod. (obdoba bezpečnostního skla)
  • v izolačních dvojsklech se používá jako venkovní (vrchní sklo) hlavně v šikmém zasklení střech světlíků nebo ve fasádách